foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
„Wyrazem katolickości jest nie tylko braterska wspólnota ochrzczonych, ale także gościnność okazana cudzoziemcowi, niezależnie od wyznawanej przez niego religii, odrzucenie wszelkich barier i dyskryminacji rasowej oraz uznanie osobowej godności każdego człowieka, czemu winna towarzyszyć aktywna obrona jego niezbywalnych praw” - pisał Jan Paweł II

Ruch Światło-Życie  - Diecezja Gliwicka - Rejon Tarnowskie Góry

ROZWAŻANIA RÓŻAŃCOWE

Do każdej z czterech części różańca są dwie wersje rozważań

Różaniec przenosi nas mistycznie, byśmy stanęli u boku Maryi, troszczącej się o ludzkie wzrastanie Chrystusa w domu w Nazarecie. Pozwala Jej to wychowywać nas i kształtować z tą samą pieczołowitością, dopóki Chrystus w pełni się w nas nie «ukształtuje» (por. Ga 4, 19). To działanie Maryi, oparte całkowicie na działaniu Chrystusa i zupełnie Mu podporządkowane, «nie przeszkadza w żaden sposób bezpośredniej łączności wiernych z Chrystusem, ale ją umacnia». Jest to jasna zasada wyrażona przez Sobór Watykański II... A że ze wszystkich stworzeń najpodobniejsza do Chrystusa Pana jest Matka Najświętsza, wynika stąd, że spośród wszystkich nabożeństw, tym, które duszę najlepiej poświęca Zbawicielowi naszemu i ją z Nim jednoczy, jest nabożeństwo do Najświętszej Panny, Jego świętej Matki. Im bardziej poświęcona jest Maryi, tym zupełniej należeć będzie do Jezusa». Nigdzie drogi Chrystusa i Maryi nie jawią się tak ściśle złączone, jak w różańcu. Maryja żyje tylko i wyłącznie w Chrystusie i ze względu na Chrystusa!

Jan Paweł II – Rosarium Virginis Mariae

CZĘŚĆ I – RADOSNA

wersja pierwsza

Tajemnica pierwsza – Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus.”

W chwili zwiastowania pojawił się w sercu Maryi lęk. Lęk przed tajemniczym działaniem Boga. Lęk przed wielkością powołania, lęk przed aniołem, który się ukazał??? Anioł uspokaja Maryję. Wzywa do odwagi, do męstwa.

Lęk często paraliżuje człowieka i sprawia, że nie podejmujemy dobra, które możemy uczynić. Nie wypełniamy woli Boga. Lęk powoduje, że często nie sprzeciwiamy się złu. Lęk sprawia, że często wybieramy grzech. Lęk sprawia, że wielu młodych ludzi sięga po alkohol lub narkotyk.

Prośmy o ducha męstwa dla nas tutaj zebranych.

Tajemnica druga – Nawiedzenie świętej Elżbiety

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w pokoleniu Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę”. A po trzech miesiącach wróciła do Nazaretu i wówczas Józef zorientował się, że jest brzemienna. Wtedy ukazał mu się anioł i rzekł: „Józefie, Synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej małżonki: albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus”.

Również w sercu Józefa pojawił się lęk i podobnie jak przy zwiastowaniu anioł wzywa go, by się nie lękał. Sługa Boży Jan Paweł II u progu swego pontyfikatu wołał do całego świata: „Bracia i Siostry! Nie lękajcie się przyjąć Chrystusa i władzę Chrystusa... Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi... Nie lękajcie się! Chrystus wie co jest w człowieku. On jeden!”

Módlmy się, aby cały świat i wszyscy ludzie przyjęli Chrystusa do swoich domów i serc tak jak uczyniła to Elżbieta.

Tajemnica trzecia – Narodzenie Pana Jezusa w Betlejem

Anioł rzekł do pasterzy: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan”.

Ponownie anioł wzywa do odwagi. Tym razem wezwanie to jest skierowane do pasterzy. Krucjata Wyzwolenia Człowieka w swoim herbie nosi zawołanie: „Nie bójcie się” Nie bójcie się zrezygnować z jednego kieliszka alkoholu, nie bójcie się abstynencji. Ona podjęta z miłości do braci może pomóc zniewolonym, może przyczynić się do zmiany obyczajów w Polsce.

Tajemnica czwarta – Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej

Być może w sercu Maryi pojawił się lęk, gdy usłyszała słowa proroctwa Symeona: „Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszą miecz przeniknie”.

Krzyż w naturalny sposób wzbudza lęk. Krzyż jest znakiem sprzeciwu. Chrześcijanin jest naznaczony krzyżem. W swoim życiu musi spotkać się z krzyżem. Krzyż jest znakiem zbawienia. Na nim zawisł Chrystus. W herbie Krucjaty znajduje się krzyż. Krucjata, której celem jest wyzwolenia człowieka z nałogu, odbywa się pod znakiem krzyża. Abstynencja może być przyjęciem krzyża, ale jakże błogosławiony to krzyż skoro pomnaża miłość, daje wolność i przywraca godność człowiekowi

Tajemnica piąta – Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej

Jego Matka, Maryja, rzekła do Niego: Synu czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie”.

I znów w sercu Maryi mógł pojawić się lęk. Lęk o swoje dziecko. Lęk, czy nie zaniedbała swego powołania, lęk, że już wypełnia się proroctwo Symeona o bólu serca. Bóg nie szczędził Maryi lęku. We wszystkich jednak próbach Maryja wykazywała wielkie męstwo i odwagę i mimo lęku konsekwentnie wypełniała wolę Bożą. Wielu ludzi usiłuje swój lęk i ból serca złagodzić alkoholem.

Módlmy się o to, aby nie szukali środka znieczulającego, ale by jak Maryja mimo bólu szukali Jezusa w swoim życiu.

CZĘŚĆ I – RADOSNA

wersja druga

Tajemnica pierwsza – Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

Bóg wybrał Maryję na Matkę Zbawiciela świata. W pokorze swej była gotowa wypełnić wolę Boga. „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa”. Na to zawołanie Słowo staje się Ciałem. Dokonuje się cud Wcielenia Syna Bożego.

Wola Boga to pierwsza zasada naszego życia. Maryja jest dla nas wzorem posłuszeństwa i uległości wobec zamiarów Boga.

Polecamy Ci, Panie, kandydatów na członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, aby na wzór Maryi Jutrzenki Wolności pełniej realizowali swą wolność w zjednoczeniu z Twoją wolą.

Tajemnica druga – Nawiedzenie świętej Elżbiety

Ledwie Maryja przyjęła pod swe serce Zbawiciela, podąża pospiesznie w góry do domu Elżbiety, by podzielić się radosną nowiną. Elżbieta z wdzięcznością oddaje cześć Matce swego Odkupiciela: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona”. Nienarodzony Chrzciciel porusza się w łonie.

Maryja w swym radosnym oddaniu roznosi wszędzie błogosławieństwo Chrystusa. Ta radosna troska o innych, to bezinteresowna współpraca w zbawczym dziele.

Polecamy Ci, Panie, członków Diakonii Wyzwolenia Człowieka, aby potrafili nieść posłanie miłości wszystkim wątpiącym i zniewolonym.

Tajemnica trzecia – Narodzenie Pana Jezusa

W stajni betlejemskiej przychodzi na świat Zbawiciel. Jego Matka owija Go w pieluszki i kładzie w żłobie. Pan przychodzi do swojej własności, a swoi Go nie przyjmują. Maryja znosi wszystko bez szemrania i skargi. Wszystko oddaje Zbawicielowi. Uciążliwą drogę, ubóstwo, opuszczenie, brak miłości. Tu, w stajni betlejemskiej, Maryja uczy nas jak oddać się Bogu.

Polecamy Ci, Panie, zniewolonych przez nałogi, aby potrafili powierzyć Tobie swoją słabość i umocnieni Twoją miłością wzbudzili w sobie pragnienie wyzwolenia.

Tajemnica czwarta – Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni

Prawo wymagało tej ceremonii. Maryja nie tylko spełnia przepis Starego Przymierza, ale sprawia, że ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni staje się dla nas znakiem, że w Kościele jest Chrystus i jest ofiarowany Ojcu podczas każdej Mszy świętej.

Panie Jezu, dziękujemy Twojej Matce, że przyniosła Cię do świątyni. Dziękujemy, że Jesteś w naszych kościołach. To Twoja Matka przyprowadza nas do Ciebie. Pragniemy zawsze być z Tobą.

Polecamy Ci, Panie, rodziny alkoholików, aby nie tracąc nadziei potrafiły ofiarować Tobie trud swojego życia. Udziel im daru wytrwałej modlitwy o trzeźwość.

Tajemnica piąta – Odnalezienie Pana Jezusa

Z jakim bólem i troską Maryja szukała swego Syna. To, że Jezus się zgubił, sprawiło Jej ogromne cierpienie. Znalazła Go w świątyni.

I my możemy zgubić Zbawiciela – przez grzech. Wtedy możemy udać się do domu Boga, aby znaleźć tam Jezusa. A On będzie nas nauczał.

Dziękujemy Ci, Panie, że Matka Twoja nauczyła nas drogi do Ciebie.

Polecamy Ci wyzwolonych z nałogów, aby ci, którzy odnaleźli drogę do Ciebie, znajdowali w Tobie umocnienie w dobrych postanowieniach.

CZĘŚĆ II – ŚWIATŁA

wersja pierwsza

Tajemnica pierwsza – Chrzest Pana Jezusa w Jordanie

Do Jezusa wychodzącego z wód Jordanu odezwał się głos: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” (Łk 3, 22). Do każdego z nas od chwili chrztu Bóg mówi: ‘jesteś moim dzieckiem. Masz prawo mówić do Mnie: Abba, Ojcze’ „A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej” (Ga 4, 7). Być chrześcijaninem to znaczy być dzieckiem Boga. Być dzieckiem Boga to znaczy być prawdziwie wolnym. Być chrześcijaninem to niezwykła godność. Tę godność trzeba szanować. Dar dziecięctwa Bożego w sobie trzeba pielęgnować i rozwijać.

Tak wiele naszych braci i sióstr poniża godność dziecka Bożego. Pijani, używający przemocy, pławiący się w seksie, hazardzie niszczą godność dziecka Bożego w sobie.

Módlmy się o łaskę wyzwolenia dla wszystkich uzależnionych od alkoholu, narkotyków, mediów, gier komputerowych, aby nie poniżali w sobie godności dziecka Bożego.

Tajemnica druga – Przemienienie wody w wino w Kanie Galilejskiej

Szczególną godność Jezus nadał małżeństwu i rodzinie. Swoją obecnością w Kanie Galilejskiej i ustanawiając Sakrament Małżeństwa uczynił wspólnotę małżeńską miejscem wzrastania w miłości, która wznosi człowieka ku Bogu. Wspólnota małżeńska jest miejscem szczególnej obecności Jezusa. On swoją łaską pragnie przemieniać codzienne troski małżonków w wino łaski, dzięki której razem zbliżają się do domu Ojca. Małżonkowie kochając się wzajemnie obdarowują miłością swoje dzieci, aby i one mogły, gdy dorosną, stać się darem dla innych, dla Boga i dla drugiego człowieka. Codzienne życie małżeńskie uczy miłości czyli posiadania siebie w dawaniu siebie.

Miłość małżeńska tak często jest niszczona przez pijaństwo. Media zabierają dzieci rodzicom. Niesprawiedliwe prawa społeczne zabierają rodziców dzieciom.

Módlmy się za rodziny, zwłaszcza doświadczające osłabienia miłości spowodowanego pijaństwem, aby odrodziła się w nich jedność i miłość.

Tajemnica trzecia – Jezus głosi prawdę o Królestwie
Bożym i wzywa do nawrócenia

Jezus mówi: „Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych... Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie” (por. Łk 21, 34-36). „Czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1, 15). Wszy­stkie słowa Jezusa są jak ziarno rzucone w glebę. Glebą są nasze serca. Może to być gleba jak droga. Asfaltowa, twarda, po której nieustannie przemieszczają się samochody pełne towarów z królestwa tego świata. Na takiej glebie nic nie wyrośnie. Może to być gleba płytka. Łatwo przyjmująca słowo, zachwycająca się nim, ale bez korzeni. Może to być gleba, na której rosną ciernie. I nawet gdy ktoś wysłucha słowa to troski doczesne, problemy codzienne, drobne przywiązania powodują, że słowo nie wzrasta i nie wydaje plonu. Może w koń­cu nasze serce jest glebą żyzną wydającą plon wielokrotny.

Módlmy się, aby serca chrześcijan w naszej parafii były urodzajną glebą i by wydawały wieloraki plon dobrych czynów.

Tajemnica czwarta – Przemienienie na Górze Tabor

Apostołowie obecni z Jezusem na Górze Tabor usłyszeli słowa: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie” (Mk 9, 7). Jezus mówi: „Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Drogą do wyzwolenia jest trwanie w prawdzie. Trwanie w nauce Jezusa. Trwać w nauce Jezusa to znaczy trwać w Nim. Trwać w Jezusie oznacza stopniowe poddawanie się przemianie, jakiej dokonuje w nas Jezus mocą Ducha Świętego w taki sposób, że stajemy się do Niego podobni. Być podobnym do Jezusa to szczyt rozwoju duchowego.

Módlmy się za członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, aby motywem ich abstynencji była miłość do alkoholików, na wzór Jezusa, który oddał na nas swoje życie.

Tajemnica piąta – Ustanowienie Eucharystii

W każdej Mszy świętej słyszymy te słowa: „To jest Ciało moje za was wydane”, „To jest Krew moja za was przelana”. Jezus ciągle wydaje się za nas. Jezus ciągle jest dla nas darem miłującego Ojca. Jezus ciągle oddaje siebie dla zbawienia człowieka. Wydanie się za nas i dla nas jest aktem całkowitej wolności i miłości Jezusa do każdego z nas. Jezus wzywa: „Miłujcie się wzajemnie, tak jak Ja was umiłowałem”, a w innym miejscu: „Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeżeli będziecie się wzajemnie miłowali”. Miłość jest pierwszym i najważniejszym przykazaniem. W Eucharystii Jezus ciągle objawia swoją miłość, a równocześnie uczy, że my mamy stawać się darem dla innych. Sobór Watykański II uczy, że „człowiek... nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego” (KDK 24).

Módlmy się, aby jak najwięcej chrześcijan w Polsce przyjęło dar abstynencji z miłości do ludzi cierpiących wskutek nadużywania alkoholu.

CZĘŚĆ II – ŚWIATŁA

wersja druga

(W tych rozważaniach użyto słów Sługi Bożego Jana Pawła II
na temat wolności)

Wstęp

Bóg stworzył człowieka jako istotę rozumną, dając mu godność osoby obdarzonej możliwością decydowania i panowaniem nad swoimi czynami. „Bóg bowiem zechciał człowieka pozostawić w ręku rady jego, żeby Stworzyciela swego szukał z własnej ochoty i Jego się trzymając, dobrowolnie dochodził do pełnej i błogosławionej doskonałości”: Człowiek jest istotą rozumną, a przez to podobną do Boga; został stworzony jako wolny i mający panowanie nad swoimi czynami.

Tajemnica pierwsza – Chrzest Pana Jezusa w Jordanie

Blask prawdy jaśnieje we wszystkich dziełach Stwórcy, w szczególny zaś sposób w człowieku, stworzonym na obraz i podobieństwo Boga: prawda oświeca rozum i kształtuje WOLNOŚĆ człowieka, który w ten sposób prowadzony jest ku poznaniu i umiłowaniu Pana.

Powołani do zbawienia poprzez wiarę w Jezusa Chrystusa, ‘światłość prawdziwą, która oświeca każdego człowieka’, ludzie stają się „światłością w Panu” i „dziećmi światłości”, i uświęcają się przez posłuszeństwo prawdzie.

Módlmy się za rodziny uzależnionych od alkoholu
i wszystkich cierpiących z powodu nałogu swoich bliskich.

Tajemnica druga – Przemienienie wody w wino w Kanie Galilejskiej

Człowiek jest powołany do wolności. Wolność nie oznacza prawa do samowoli. Wolność nie daje nieograniczonych przywilejów. Kto tak ją pojmuje, naraża wolność na śmiertelny cios. Człowiek wolny jest przede wszystkim zobowiązany do prawdy. Inaczej jego wolność nie będzie trwalsza niż piękny sen, który kończy się wraz z przebudzeniem.

Człowiek nie zawdzięcza wszystkiego samemu sobie, lecz jest stworzeniem Bożym; nie jest panem swego życia ani też życia innych; jeśli pragnie być człowiekiem w prawdzie, musi słuchać i być posłusznym.

Módlmy się za ludzi zniewolonych nałogami i upadających pod ciężarem uzależnień.

Tajemnica trzecia – Jezus głosi prawdę o Królestwie Bożym i wzywa do nawrócenia

Wolności jednostki nie da się oddzielić od wolności innych ludzi. Wolność jest w niebezpieczeństwie tam, gdzie ludzie ograniczają swe spojrzenie tylko do kręgów własnego życia i nie są gotowi angażować się bezinteresownie na rzecz innych.

Człowiek jest powołany do wolności. Wolność jest niezwykle cenną wartością, za którą trzeba zapłacić wysoką cenę. Wymaga wielkoduszności i gotowości do ofiar; wymaga czujności i odwagi wobec zagrażających jej sił wewnętrznych i zewnętrznych.

Nie ma wolności bez ofiar. Im więcej człowiek czyni dobra, tym bardziej staje się wolnym.

Módlmy się za wszystkich pracujących z uzależnionymi i pomagających rodzinom cierpiącym na skutek alkoholizmu.

Tajemnica czwarta – Przemienienie na Górze Tabor

Chrystus objawia przede wszystkim, że w warunkach autentycznej wolności jest szczere i otwarte uznanie prawdy: „poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. To prawda pozwala zachować wolność wobec władzy i daje moc, by przyjąć męczeństwo. Potwierdza to Jezus przed Piłatem: „Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie.”

Jezus objawia ponadto, że wolność urzeczywistnia się przez miłość, to znaczy przez dar z siebie. Tak więc kontemplacja Jezusa ukrzyżowanego to główna droga, którą Kościół musi podążać każdego dnia, jeśli pragnie w pełni zrozumieć, czym jest wolność: darem z siebie w służbie Bogu i braciom.

Módlmy się za ruchy trzeźwościowe i wszystkich podejmujących dobrowolną abstynencję jako ofiarę i modlitwę w intencji uzależnionych, za wszystkich trwających w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka.

Tajemnica piąta – Ustanowienie Eucharystii

Jeśli ktoś doświadczył miłości, doświadczył również wolności. Człowiek w miłości przekracza siebie samego, wyzwala się, ponieważ zależy mu na innym człowieku, ponieważ pragnie, by życie drugiego człowieka było udane.

Szanujcie godność człowieka od pierwszych chwil jego ziemskiej egzystencji aż do ostatniego tchnienia! Godność człowieka jest nienaruszalna!

Wyzwólcie się, by żyć odpowiedzialnie w wolności. Otwórzcie bramy Bogu!

Nie ma wolności bez miłości.

Człowiek jest powołany do wolności. Wam wszystkim, którzy mnie teraz słuchacie, mówię: pełnia i doskonałość tej wolności ma jedno imię – Jezus Chrystus.

Chrystus jest naszym Zbawicielem, jest naszą wolnością.

Módlmy się za nas samych, za ludzi na całym świecie, byśmy potrafili odpowiadać na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II oraz z radością i odwagą głosić Jego przesłanie o pokoju, miłości i wolności.

CZĘŚĆ III – BOLESNA

wersja pierwsza

Tajemnica pierwsza – Modlitwa Pana Jezusa w Ogrojcu

Jezu, choć nasze modlitwy nie są tak doskonałe jak Twoja w Ogrojcu, to jednak mamy świadomość Twojego miłosierdzia i z ufnością pragniemy polecać Ci wszystkich uzależnionych od alkoholu. Prosimy, aby dzięki Twojej łasce mieli siłę do walki ze swoją słabością i znaleźli drogę do wyjścia z nałogu.

Tajemnica druga – Ubiczowanie Pana Jezusa

Jezu, Ty dla naszego zbawienia potrafiłeś znieść najokrutniejsze męki, bo wiedziałeś, że cierpisz za nas dla wielkiej sprawy.

Prosimy Cię za cierpiących z powodu pijaństwa bliskich, za rodziny uzależnionych, a szczególnie za dzieci z rodzin alkoholowych, aby nie brakowało im wsparcia, pomocy i życzliwości innych.

Tajemnica trzecia – Cierniem ukoronowanie

Jezu, Ty przyjąłeś na siebie tak wielkie cierpienie, również nam pozwalasz ofiarować nasze cierpienie za innych.

Prosimy Cię za wszystkich ludzi, którzy podejmują modlitwę w intencji uzależnionych, a szczególnie za członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, aby ich post, modlitwa i świadectwo przyniosły oczekiwane owoce.

Tajemnica czwarta – Niesienie krzyża

Jezu, rozważając tę tajemnicę czujemy, że Ty, Panie, nie stoisz w miejscu. Krok po kroku mozolnie przesuwasz się naprzód, w ciszy i resztkami sił.

Prosimy Cię za osoby, które potrafiły wyjść z nałogu i żyją w trzeźwości, za członków wspólnoty AA i Klubów Abstynenckich, aby dzięki Twojej łasce wytrwali na tej drodze i byli przykładem dla innych.

Tajemnica piąta – Ukrzyżowanie Pana Jezusa

To już koniec Twojej ziemskiej drogi. Czekasz jeszcze na śmierć, zostawiając nam swój testament miłości.

Prosimy Cię, Panie, za wszystkich, którzy odeszli z tego świata pod wpływem alkoholu oraz za ofiary wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców, obdarz ich swoim miłosierdziem i przyjmij do Królestwa Bożego.

CZĘŚĆ III – BOLESNA

wersja druga

Tajemnica pierwsza – Modlitwa w Ogrojcu

...Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich. Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty niech się stanie... (Mt 26, 39)

Jezu, Synu Maryi Panny, prosimy Cię za członków i kandydatów Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, aby ich post i modlitwa były pomocą dla słabych bliźnich i przykładem dla całego społeczeństwa.

Tajemnica druga – Biczowanie

...spadła Nań chłosta zbawienna dla nas, a w Jego ranach jest nasze zdrowie... (Iz 53, 5)

Jezu, Ucieczko nasza, prosimy Cię za rodziny osób uzależnionych, szczególnie za dzieci cierpiące z powodu alkoholizmu rodziców, aby dzięki Twojej łasce i pomocy ze strony innych ludzi odnaleźli spokój i radość codziennego życia.

Tajemnica trzecia – Cierniem ukoronowanie

...Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic... (Iz 53, 3)

Jezu, Światłości prawdziwa, prosimy Cię za trwających w nałogach i upadających pod ciężarem grzechów, aby w Tobie znaleźli siłę do walki ze swoimi słabościami i aby ten czas był dla nich czasem nawrócenia i wewnętrznej przemiany.

Tajemnica czwarta – Droga Krzyżowa

...jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje... (Łk 9, 23)

Jezu, Drogo i Życie nasze, prosimy Cię za ludzi, którzy trzeźwieją i znaleźli pomoc w ruchu Anonimowych Alkoholików, aby wytrwali na drodze trzeźwości i Tobie oddawali trudy i radości swojego życia.

Tajemnica piąta – Śmierć na Krzyżu

...a Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie... (J 12, 32)

Jezu, Królu chwały, polecamy Ci wszystkich zmarłych z naszych rodzin, zwłaszcza tych, którzy odeszli z tego świata z powodu nadużywania alkoholu lub innych nałogów, przebacz im ich ziemskie przewinienia i przyjmij do swego Królestwa.

CZĘŚĆ IV – CHWALEBNA

wersja pierwsza

Tajemnica pierwsza – Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Twoje Zmartwychwstanie Chryste jest źródłem nadziei. A nadzieja pokładana w Tobie zawieść nie może. Ta nadzieja pozwoliła wielu ludziom już tutaj powstać ze swoich upadków. Ta nadzieja pozwoliła wielu ludziom powstać z nałogu alkoholizmu. Dzisiaj świadczą swoją trzeźwością, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Jezus zniszczył pęta śmierci i może zniszczyć pęta choroby alkoholowej. Panie Jezu, polecamy Ci trzeźwiejących alkoholików. Niech Twoje Zmartwychwstanie będzie dla nich umocnieniem na drodze trzeźwości.

Tajemnica druga – Wniebowstąpienie Pana Jezusa

Objawienie zapewnia nas o powtórnym przyjściu Pana Jezusa. Tak jak wstąpił do nieba, tak zstąpi, aby oddzielić owce od kozłów. Zstąpi, by pochwalić tych, którzy Go nakarmili i napoili gdy był w potrzebie. Panie, prosimy Cię w intencji ludzi, którzy pomagają alkoholikom w powstaniu z nałogu. Umocnij ich i bądź im nagrodą w niebie.

Tajemnica trzecia – Zesłanie Ducha Świętego

Duch Święty jest Duchem Prawdy. Poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli – powie Pan Jezus. Prawdziwe wyzwolenie z nałogu może się dokonać tylko mocą Ducha Świętego. Dlatego wołamy wraz z Ojcem Świętym Janem Pawłem II: "Niech zstąpi Duch Twój, niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi", niech wyrwie Polaków z kajdan alkoholizmu i uczyni nasz Naród trzeźwym.

Tajemnica czwarta – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Pokorne, ciche życie Maryi zostaje uwieńczone zabraniem do nieba. Bóg zawsze wywyższa pokornych. Prosimy Cię, Panie, w intencji ludzi, którzy pracują nad otrzeźwieniem naszego Narodu. Niech ich cicha i pokorna praca wyda stokrotny plon. Niech spotkają się z nagrodą, której wzorem jest Wniebowstąpienie Maryi. Polecamy Ci, Panie, wszystkie ruchy trzeźwościowe i tych, którzy w nich pełnią jakąkolwiek posługę.

Tajemnica piąta – Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny

Zanim nastąpiła korona chwały, było doświadczenie miecza boleści. Paschalna droga Jezusa zrealizowała się w życiu Maryi. Paschalna droga Jezusa zawsze jest zwycięska i ukoronowana nagrodą. Pozwól nam, Panie, dobrze wykorzystać to doświadczenie, jakim jest alkoholizm Polaków, do większego miłowania Ciebie i Twojego Ojca.

CZĘŚĆ IV – CHWALEBNA

wersja druga

Tajemnica pierwsza – Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Apostołowie nie od razu uwierzyli w to, że Jezus żyje. Potrzeba było cudownych interwencji. Potrzeba było spotkań Zmartwychwstałego z uczniami. Potrzeba było wspólnie przeżytych posiłków, aby umocnić ich wiarę. Potrzeba było czasu.

Wychodzenie z nałogu to nie tylko odstawienie alkoholu czy narkotyku. To mozolny, pracochłonny proces zmian i naprawiania tego, co się zniszczyło przez uzależnienie. Potrzeba wielu godzin terapii, spotkań we wspólnocie, uczenia się prostych zachowań. Potrzeba wysiłku, aby wrócić do normalnego życia. Potrzeba nieraz długiego czasu, aby wrócić do Boga, pojednać się z Nim, wyspowiadać się.

Módlmy się za te osoby, które podjęły wysiłek zmian w życiu, aby wytrwały w swoich postanowieniach i w pracy nad sobą.

Tajemnica druga – Wniebowstąpienie Pana Jezusa

Jezus wstępuje do nieba, ale zanim to uczynił, pozostawił obietnicę: „Oto Ja jestem z wami, aż do skończenia świata”. Obecność Jezusa realizuje się na kilka sposobów. Jezus jest obecny w swoim słowie – Piśmie świętym. Jezus jest obecny w Sakramentach, zwłaszcza w Eucharystii. Jezus jest obecny w drugim człowieku: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych, Mnieście uczynili”.

Czasem trudno jest dostrzec obecność Jezusa w drugim człowieku. Zwłaszcza wtedy, gdy jest uzależniony, gdy dopuszcza się zła, przemocy. Gdy jest pijany lub pod wpływem narkotyku. Jezus nie akceptuje zła, ale akceptuje człowieka. Nawet wówczas, gdy dopuszcza się grzechu. Jezus wzywa do nawrócenia, aby wszyscy, również nierządnice i pijacy, znaleźli się w Jego Królestwie.

Módlmy się za rodziny alkoholików, aby nie zgadzając się ze złem, nie przekreślały człowieka. Aby potrafiły odkrywać obecność Boga w swoich uzależnionych bliźnich.

Tajemnica trzecia – Zesłanie Ducha Świętego

Mówili różnymi językami, tak że wszyscy mogli ich zrozumieć. Duch Święty jest duchem zrozumienia, dialogu, jedności, klarownej mowy. Duch Święty jest Duchem Prawdy. Człowiek uzależniony nie rozumie siebie. Alkoholik nie jest rozumiany przez bliźnich. Osoba uzależniona ma pijane myślenie. Świat i życie są nierealnie zaćmione, zniekształcone, nierealne. Trzeźwienie domaga się popatrzenia na swoje życie w prawdzie. Domaga się zrozumienia innych, domaga się pojednania z bliźnimi. Nie jest to łatwe. Potrzeba mocy Ducha Świętego, aby wejść na drogę trzeźwienia i przemiany życia.

Módlmy się o moc Ducha Świętego dla wszystkich, którzy chcą trzeźwieć.

Tajemnica czwarta – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Serce Maryi jest niepokalane – najczystsze, dlatego Ona pierwsza dostąpiła oglądania Boga. Oczyszczenie serca dokonuje się w Sakramencie Pojednania. Sakrament Pojednania domaga się prawdziwego nawrócenia. Szczerego żalu i mocnego postanowienia poprawy. Wielu ludzi spowiada się z nadużywania alkoholu. Wielu alkoholików i pijaków przystępuje do Spowiedzi na święta, bo tak nakazuje obyczaj. Niestety najczęściej nie ma w nich prawdziwego nawrócenia. Nie ma zdecydowanej woli zerwania ze złem. Nie ma zadośćuczynienia i naprawienia krzywd. Nie ma oczyszczenia serca. Taka spowiedź nie przynosi przebaczenia grzechów. Nie daje oczyszczenia serca. Nie otwiera drogi do oglądania Boga.

Módlmy się w tej tajemnicy o łaskę prawdziwego nawrócenia dla wszystkich pijaków, kierowców, którzy jeżdżą samochodami po spożyciu alkoholu, za wszystkich handlujących alkoholem. Za tych, którzy pod wpływem alkoholu dopuścili się jakichkolwiek grzechów.

Tajemnica piąta – Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królową nieba i ziemi

Maryja doświadcza chwały. Została wybrana przez Boga, ale także najpełniej i najdoskonalej odpowiedziała na Boży plan i powołanie. Do końca umiłowała Boga i ludzi. Na końcu będziemy sądzeni z miłości. Jezus mówi: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść. Byłem spragniony, a daliście Mi pić. Byłem nagi, a przyodzialiście Mnie...”. Największym przykazaniem Jezusa jest przykazanie miłości. Trzeba się uczyć miłości. Mozolnie, ofiarnie spełniać uczynki miłości. „Nie miłujcie słowem i językiem, ale czynem i prawdą”. Abstynencja w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka jest czynem miłości. Przez abstynencję podjętą w intencji ludzi zniewolonych wzrasta miłość w sercach osób, które rezygnują z alkoholu. Jezus obiecuje, że nawet szklanka wody podana z miłości bliźniemu nie pozostanie bez nagrody. Ten czyn miłości, jakim jest abstynencja w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, też nie pozostanie bez nagrody.

Módlmy się, aby jak najwięcej osób podjęło dzieło Krucjaty i podjęło abstynencję z miłości do braci uzależnionych od alkoholu.

Nowości OAZA.PL

Aktualności – OAZA.PL

04 grudzień 2024

Ruch Światło-Życie
  • Ruch w diasporze

    Na samym początku chcemy podziękować osobom, które podjęły wysiłek wypełnienia ankiety, opublikowanej kilka tygodni temu w mediach oazowych. Wypowiedzi były bardzo różnorodne, choć przecież nie dbaliśmy tutaj o jakąkolwiek reprezentatywność próby. Nie planowaliśmy nic mierzyć (czy ważyć). Chcieliśmy słuchać. Oaza to styl życia Stwierdzenie „oazowa tożsamość” wywołało różne reakcje. I to nie dlatego, że różnie 

    Czytaj więcej

    Artykuł Ruch w diasporze pochodzi z serwisu OAZA.PL.

  • Zmarł Ks. Franciszek Kołacz

    17 listopada b.r. w wieku 93 lat i w 69 roku kapłaństwa odszedł do Pana ks. Infułat Franciszek Kołacz, od początku lat 80. związany z Domowym Kościołem, gałęzią rodzinną Ruchu Światło-Życie, założyciel i opiekun kręgów DK w parafiach, gdzie posługiwał, moderator diecezjalny DK Archidiecezji Krakowskiej, moderator krajowy DK (w latach 1996-2000). Urodził się w 1931 

    Czytaj więcej

    Artykuł Zmarł Ks. Franciszek Kołacz pochodzi z serwisu OAZA.PL.

  • Strefa wsparcia dla animatorów

    Z różnych spotkań i rozmów powstał pomysł stworzenia na Facebooku przestrzeni, którą nazwaliśmy “Strefą wsparcia dla animatorów”. Ma to być miejsce dla osób doświadczających jakiegoś braku inspiracji w swoim środowisku, które czują, że potrzebują czegoś więcej, a nie mają przestrzeni, w której mogą się rozwijać.  Na „Strefę wsparcia” składają się strona na Facebooku i połączona 

    Czytaj więcej

    Artykuł Strefa wsparcia dla animatorów pochodzi z serwisu OAZA.PL.

Modlitwa

Modlitwa za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

 

     Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę.

Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco umiłować Twój Kościół i zrozumieć, że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła.

Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczyniać się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła.

Bądź uwielbiony, Boże, w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele, i racz wsławić swoje Imię, udzielając mi przez jego wstawiennictwo łaski .................... o którą najpokorniej proszę.

Amen.